Wszystko na temat rekuperatora oraz jego montażu

Wszystko na temat rekuperatora oraz jego montażu

Rekuperator możemy zastosować w systemach wentylacyjnych naszego domu. Umożliwia on wymianę powietrza przy jednoczesnym odzysku ciepła. W ten sposób można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Rekuperator pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Co więcej, domownicy mają ciągły dostęp do świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien w domu. Jeżeli chcesz więc ograniczyć straty energii cieplnej w swoim domu, rekuperacja będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wyróżnia więc to rozwiązanie na rynku na tle reszty. Tradycyjny system grawitacyjny polega na zasysaniu powietrza poprzez ciąg w kominie. Jest to na tyle niekorzystne rozwiązanie, ponieważ powoduje duże straty ciepła. Warto także dodać to, że wentylacja grawitacyjna nie odprowadza wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja jest więc nowocześniejszym rozwiązaniem, które wpływa nie tylko na nasze oszczędności, ale także i zdrowie. Porównanie rekuperacji i wentylacji grawitacyjnej znajdziesz w tym filmie:

Posiadając rekuperator w naszym domu otrzymujemy dostęp do stałego oraz jednostajnego ruchu powietrza. Urządzenie to kontroluje ilość powietrza, które doprowadzane i odprowadzane jest z naszych pomieszczeń. Należy pamiętać o tym, że nagrzane pomieszczenie zawiera dwutlenek węgla w pomieszczeniu. Rekuperator dzięki specjalnym filtrom pozwala na ich odprowadzenie, dzięki czemu powietrze w naszym domu jest o wiele zdrowsze.

Jak przebiega montaż rekuperatora?

Jeżeli chcesz zdecydować się na rekuperację w swoim domu, warto dowiedzieć się jak przebiega jego montaż. Jest to ostatni etap, na który powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. Najlepiej instaluje się to rozwiązanie po zakończeniu prac tynkarskich podczas budowy w domu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wydatków na dodatkowe remonty. Montaż rekuperacji polega głównie na czterech krokach. Tu znajdziesz specjalistów od rekuperatorów https://karino.pl/uslugi.html

Pierwszym jest wykonanie instalacji rekuperacji. Czynność ta polega na ułożeniu przewodów instalacyjnych w domu. Następnie wykonuje się punkty nawiewne oraz wywiewne, aby powietrze mogło być swobodnie odprowadzanie oraz doprowadzanie do pomieszczeń. Kolejnym etapem jest położenie instalacji do sterownika, aby urządzenie mogło sprawnie działać przez cały okres użytkowania. Na samym końcu przebiega instalacja wymiennika ciepła. Cały proces montowania rekuperacji znajdziesz tutaj:

Ważną czynnością przy instalacji rekuperatora jest regulacja systemu. Pozwala ona na precyzyjne określenie ilości potrzebnego powietrza wentylacyjnego w każdym pomieszczeniu. Do tego zadania potrzebne specjalistyczne urządzenie – czyli anemometr. W zależności od naszych potrzeb rekuperacja może także schładzać powietrze. W takiej sytuacji montaż instalacji będzie bardziej skomplikowany. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj:

1 Comment

  1. Sam ostatnio zastanawiam się nad rekuperacją. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem.

    Odpowiedz

Leave a Reply