Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną, która jednocześnie pozwala na odzysk ciepła. Wykorzystuje się ją zazwyczaj w nowoczesnym budownictwie. W starszych domach raczej mamy do czynienia z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, która polega na zasysaniu powietrza wytwarzanym przez komin. Rozwiązanie to jednak ma sporo wad, które przyczynia się do zwiększenia kosztów za ogrzewanie budynku lub niekorzystny wpływ na zdrowie domowników.
Rekuperacja – czym jest?
Rekuperacja natomiast polega na ruchu powietrza, które powodowane jest przez maszynę (czyli rekuperator). To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować ruch wywiewany i nawiewany. Ponadto dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła możemy pobierać energię cieplną z nagrzanego, ale brudnego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Następnie ciepło to oddawane jest do świeżego powietrza, które dociera z zewnątrz budynku.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperator jest tak naprawdę sercem całej instalacji. Pierwszy strumień przechodzący przez to urządzenie jest powietrzem znajdującym się wewnątrz pomieszczeń. Jest ono zanieczyszczone, ale za to nagrzane, dlatego możemy z niego pobierać ciepło. Drugi strumień natomiast to powietrze z zewnątrz, które jest świeże, ale za to zimne. Jesteśmy jednak w stanie je ogrzać dzięki pobranej energii cieplnej z powietrza już zużytego. Co ważne, strumienie te nie mieszają się ze sobą ze względu na odrębne kanaliki w rekuperatorze. Możemy więc cieszyć się ciągłym dostępem do świeżego powietrza. Więcej na temat montażu rekuperacji dowiesz się tutaj:
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?
Posiadając to rozwiązanie w swoim domu nie musimy martwić się ciągłym otwieraniem okien w trakcie zimy. Rekuperator nie tylko ogrzewa świeże powietrze dochodzące z zewnątrz domu, ale także oczyszcza je ze wszelkich zanieczyszczeń oraz alergenów. Filtry znajdujące się w tym urządzeniu powodują, że do naszych pomieszczeń przechodzi tylko i wyłącznie czyste powietrze. Stanowi to znaczną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami wentylacyjnymi. Tu znajdziesz specjalistów od tej dziedziny https://psbud.pl/
Warto także pamiętać o tym, ze rekuperacja pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Dzięki temu, że wykorzystujemy energię cieplną z zużytego powietrza, zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu znacznie się zmniejsza. Dodatkowo możemy zastosować inne sposoby ograniczające utratę ciepła, jak np. odpowiednia izolacja czy unikanie występowania mostków ciepła. W ten sposób możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z posiadania rekuperacji, sprawdź ten film:
Podsumowanie
Rekuperacja jest więc korzystnym rozwiązaniem tak naprawdę dla każdego. Pomaga ona w szybkim usunięciu brzydkich zapachów z pomieszczeń. Jej montaż należy jednak zlecić fachowcom, którzy są doświadczeni w tej kwestii. Odpowiednio zainstalowana rekuperacja pozwoli cieszyć nam się świeżym powietrzem w domu przez wiele lat. Jeżeli decydujesz się więc na budowę nowego domu, warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Więcej na temat rekuperacji dowiesz się tutaj:
Rekuperacja to świetna instalacja, która dostarcza mnóstwo świeżego powietrza.
Sam ostatnio zastanawiam się nad zainstalowaniem rekuperacji. Dzięki za ten artykuł!
Bardzo ciekawa usługa. Myślę, że niektórym osobom może się faktycznie przydać.