Przygotowujemy ogród na nadejście zimy

Przygotowujemy ogród na nadejście zimy

Choć ogród obok domu jawi się jako miejsce relaksu, spokoju i błogiego lenistwa, to jednak jest również wypełniony po brzegi pracą. Szczególnie dotyczy to jesieni, gdy obecne w ogrodzie rośliny muszą być przygotowane do nadejścia zimy, czyli mrozu i śniegu. W jaki sposób powinno się przygotowywać ogród do takich warunków? O czym należy pamiętać, gdy wykonuje się podstawowe porządki w ogrodzie w czasie jesieni?

Przygotowujemy trawnik

Na samym początku podczas prac związanych z przygotowaniem ogrodu do zimy, warto się zająć trawnikiem. Co zatem trzeba zrobić, aby przetrwał on zimę w doskonałej kondycji i żeby można się było nim cieszyć również na wiosnę i lato przyszłego roku? Przede wszystkim w tym miejscu należy pamiętać o regularnym grabieniu z niego liści. Jesień to czas, gdy cały trawnik pokryty będzie nimi wielokolorowym dywanem. Choć wyglądają one dość ładnie i cieszą oko swoimi barwami, to jednak pod ich powierzchnią często rozgrywa się prawdziwy horror dla trawnika. O czym konkretnie mowa? Liście za sprawą panującej w powietrzu ogromnej wilgoci, zwyczajnie zaczynają pleśnieć. Gdy powstały w ten sposób grzyb przeniesie się na trawę, może dojść do powstania na jej powierzchni bardzo groźnej choroby. Choroba ta nazywana jest pleśnią śniegową. Jest ona niezwykle niebezpieczna i może nawet doprowadzić do zniszczenia trawnika.

Przygotowując trawnik do jesieni, nie można również zapominać o tym, aby skosić go pod koniec października, a także zastosować niewielką dawkę nawozu potasowego, co wzmocni go na czas zbliżających się mrozów.

Jak przygotować krzewy?

Zima to czas, gdy często dochodzi do obumierania krzewów owocowych, czego skutkiem jest brak owoców w przyszłym roku. Żeby tego uniknąć, poleca się okrycie ich specjalnym materiałem, który przepuszcza powietrze w dostatecznie dużym stopniu, lecz jednocześnie chroni rośliny przed mrozem. Do tego celu można wykorzystać specjalną agrowłókninę, lecz również i takie rzeczy jak korę, suche liście, czy też maty słomiane. Dobrym pomysłem jest też niewielkie przycięcie obumarłych gałęzi, co przyczyni się do wzmocnienia odporności takiego krzewu.

Podsumowanie

Prace w ogrodzie podczas jesieni potrafią dać w kość nawet najbardziej wprawionemu w swoim fachu ogrodnikowi. Warto się jednak przemóc i skrupulatnie wykonać wszelkie czynności, ponieważ dzięki temu ogród w niezmienionym stanie przetrwa całą zimę. Dzięki temu będzie się można cieszyć, spędzając w nim czas również w przyszłym roku. A co również bardzo ważne, dobrze przygotowany na jesień ogród będzie wymagał nieco mniej pracy podczas wiosennego sprzątania.

Leave a Reply