Moc paneli fotowoltaicznych

Moc paneli fotowoltaicznych

Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalacje fotowoltaiczną, warto sprawdzić, jaką potrzebować będziesz moc paneli fotowoltaicznych. Poniżej dowiesz się, od czego powinien zależeć odpowiedni dobór paneli słonecznych oraz ich mocy. W ten sposób będziesz mógł bez problemu pokryć roczne zużycie energii.

Oczywiście na początku warto wspomnieć o tym, że jeśli zależy Ci na najbardziej właściwym doborze mocy paneli słonecznych, warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Głównym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę to roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Dzięki tej informacji będziemy mogli obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla naszego domu. Będziemy również dzięki temu wiedzieli, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać.

Kolejną bardzo ważną informacją dla nas będą rachunki za prąd. Są to tak naprawdę najprostsze dane, które umożliwią nam dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy również o tym, że w przyszłości do naszego domu zakupimy energochłonne urządzenia. Dlatego warto również je wliczyć do naszych obliczeń. W przypadku, kiedy dopiero co budujemy nasz dom i nie mamy żadnych rachunków za prąd musimy realnie oszacować roczne zużycie energii. Jest to całkiem trudna czynność, dlatego warto w takim przypadku skorzystać z pomocy specjalistów.

Instalacja na dachu czy na gruncie?

Przy wyborze paneli słonecznych będziemy musieli zdecydować się na ich montaż na dachu lub na gruncie. Jeśli decydujemy się na ich instalację na dachu powinniśmy zwrócić uwagę na parę czynników, takich jak wielkość, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia, kierunek nachylenia oraz zacienienie. Panele słoneczne najczęściej montuje się skierowane w stronę południową. Dzięki temu są one o wiele wydajniejsze. Niestety nie wszystkie dachy pozwalają na tego typu montaż, dlatego możliwe będzie zamontowanie instalacji o większej mocy, aby pokryć roczne zużycie energii.

Jeśli nasz dach jest zbyt mały, aby umieścić na nim panele słoneczne, warto zdecydować się na instalację na gruncie. W takiej sytuacji musimy przede wszystkim sprawdzić, czy obszar nie jest zacieniony i czy w przyszłości też nie będzie. Tu jest świetnej jakości fotowoltaika dla rolnika.

Roczne zapotrzebowanie energii

Warto pamiętać o tym, że inwestycja w instalację, która znacznie przekracza roczne zapotrzebowanie na prąd jest bardzo nieopłacalna. Koszt samej instalacji będzie o wiele wyższy, przez co sam okres zwrotu się wydłuża. Wszystkich nadwyżek prądu również nie będziemy mogli wykorzystać, co mija się z celem. Oszczędności więc z takiej instalacji będą niższe niż w przypadku idealnie dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej. Dlatego konieczny jest odpowiedni dobór mocy instalacji do naszego gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Decydując się na inwestycję w panele słoneczne warto wziąć pod uwagę rachunki za prąd czy roczne zapotrzebowanie energii. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak dobrać odpowiednią moc instalacji dla naszego domu. Pamiętajmy o tym, że w okresie letnim panele wytwarzają nadwyżki prądu. Możemy je wykorzystać w okresie zimowo-jesiennym, kiedy panele słoneczne nie będą wykorzystywały swojego pełnego potencjału.

Leave a Reply