Jak zadbać o trawnik w czasie upałów?

Jak zadbać o trawnik w czasie upałów?

Podczas upałów, gdy mało kto chce opuszczać klimatyzowany dom, trawnik jest dotkliwie wypalany przez silne promienie słoneczne. Zaniedbanie go bardzo szybko skończy się powstaniem na miejscu soczyście zielonego trawnika piaszczystego, suchego podłoża. W jaki sposób zadbać o trawnik w czasie lata, aby uchronić go przed takim losem?

Kiedy podlewać trawnik?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o jakiej trzeba pamiętać podczas upalnego lata, to aby trawnik w odpowiedni sposób podlewać. W końcu bez wody może on nie przetrwać nawet jednego tygodnia, a co dopiero trzy miesiące lata. W jaki sposób powinno się podlewać trawnik?

Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest pora dnia, o której należy to robić. Oczywiście każdy doskonale wie, że najgorszym momentem jest środek dnia, gdy słonce jest najsilniejsze a temperatura najwyższa. Z tego powodu najczęściej trawnik jest podlewany po pracy, na sam wieczór, gdy robi się już nieco chłodniej. Jest to jednak dość poważny, a często popełniany błąd, ponieważ gleba w dalszym ciągu jest wieczorem mocno rozgrzana. Z tego powodu woda nie ma szans na dotarcie do głębiej położonych korzeni trawy, ponieważ szybko odparowuje. Zdecydowanie najlepszą porą na podlewanie jest poranek. Gleba jest wystudzona po nocy, a słońce jeszcze nie jest na tyle silne, aby spowodować odparowanie wody. I choć może to być dla wielu kłopotliwe, aby podlewać trawnik przed pracą z samego rana, to jednak warto się poświecić, ponieważ efekty tego będą naprawdę szybko widoczne.

Jak kosić trawnik?

Bez względu na to, czy panuje bardzo gorąca pogoda, czy też nie, trawnik od czasu do czasu trzeba skosić. Pozwala to po pierwsze zachować jego ładny i estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim odpowiednio wzmocnić źdźbła trawy, aby były mocniejsze i lepiej odżywione. Problem tylko w tym, że mało kto wie, jak się powinno trawnik kosić.

Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest zachowanie regularności. Trawa w czasie upału musi być koszona w regularnych odstępach czasowych, dzięki czemu zachowuje odpowiedni poziom odporności. Po drugie jednak i być może najważniejsze, musi być koszona na odpowiednią długość. Zbyt krótkie jej przycięcie odsłoni na najbardziej delikatne źdźbła trawy słońce, co może się zakończyć ich wypaleniem. A to oczywiście oznaczać będzie zniszczenie dużego fragmentu trawnika. Przyjmuje się, że w czasie lata powinno się trawnik kosić na długość około 5 centymetrów. Jeśli jednak panuje dość duży upał i susza, lepiej zwiększyć długość do koło 8 centymetrów. W dalszym ciągu będzie on wyglądał estetycznie, a dłuższe źdźbła pozwolą lepiej zabezpieczyć najbardziej delikatne, rosnące tuż przy ziemi fragmenty.

Leave a Reply