Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pompa ciepła w nowoczesnych domach to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Pozwalają one na zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie domu. Dodatkowo są one bardziej ekologiczne niż np. piece węglowe. Jednak nadal wielu ludzi nie wie czym jest gruntowa pompa ciepła oraz na jakiej zasadzie ona działa. W tym artykule więc dowiesz się najważniejszych informacji na temat tego sposobu ogrzewania domu.

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła działa na zasadzie wywiewania zimnego powietrza z pomieszczeń zamieniając je na te cieplejsze. Jest to cały system wentylacyjny, który zapewnia odpowiednią temperaturę w budynku. Gruntowa pompa ciepła zbudowana jest ze źródła dolnego oraz górnego. Są to kluczowe elementy, dzięki którym cały system sprawnie działa i oddaje ciepło do pomieszczeń. W tym filmie znajdziesz najważniejsze informacje na temat gruntowej pompie ciepła:

Gruntowa pompa ciepła – w jaki sposób pobiera ciepło?

Źródło dolne jest odpowiedzialne za pobór energii cieplnej z otoczenia. Wykorzystuje się do tego kolektory ziemne, które zakopywane są w ziemi, przez co pobierają ciepło z gruntu. Źródło górne natomiast odpowiada za wykorzystanie pobranej energii cieplnej. Może być ono w formie grzejników, ogrzewania podłogowego, czy prysznica. To, jak wydajna będzie nasza gruntowa pompa ciepła zależy w dużej mierze od efektywności źródła dolnego.

Najczęściej źródłem dolnym są kolektory pionowe albo poziome. Jest to swego rodzaju system specjalnych rur, w których umieszczony jest niezamarzający płyn. To właśnie jego zadaniem jest pobór ciepła z gruntu. Płyn ten trafia następnie do gruntowej pompy ciepła, która przekazuje uzyskaną energię cieplną do naszego domu. Jak widać system ten sam w sobie nie ogrzewa powietrza tylko wykorzystuje do tego otoczenie. Więcej informacji znajdziesz na https://gejzer.com/

Co należy wziąć pod uwagę podczas instalacji gruntowej pompy ciepła?

Jeżeli chcemy zainwestować w gruntową pompę ciepła musimy wziąć pod uwagę parę czynników. Na samym początku musimy nastawić się na prace ziemne na naszej działce ze względu na konieczność umieszczenia kolektorów ziemnych. Kolektory poziome montowane są na głębokości około 1 metra. W przypadku kolektorów pionowych odwiert musi być znacznie głębszy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zaplanowanie instalacji gruntowej pompy ciepła jeszcze przed budową domu. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby dokonać tego już po pracach budowlanych.

Gruntowa pompa ciepła charakteryzuje się tym, że bez problemu może pozyskiwać energię cieplną nawet podczas zimy. Poniżej poziomu przymarzania gruntu temperatura ziemi jest tak naprawdę niezmienna. Inaczej jest w przypadku powietrznej pompy ciepła, gdzie pobór ciepła jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Jednak instalacja gruntowej pompy ciepła jest kosztowna i należy mieć to na uwadze. Warto podczas jej montażu zdecydować się na pomoc specjalistów.

Leave a Reply