Co musisz wiedzieć na temat projektowania domów?

Co musisz wiedzieć na temat projektowania domów?

Wiele osób uważa, że projekt domu to tylko szkic rozkładu pomieszczeń. Jest to jednak mylne myślenie, ponieważ zalicza się do tego jeszcze wiele innych dokumentów, które są istotne przy budowie konkretnego budynku. Co więcej, aby dom mógł być wybudowany projekt budowlany musi być sporządzony zgodnie z Prawem budowlanym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu domów, oprócz tego artykułu sprawdź także ten film:

Czym jest projektu budowlany domu?

Projektu budowlany domu to obszerny dokument, na który składa się wiele szkiców oraz planów. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie otrzymać pozwolenie na budowę. Projekt domu musi przedstawiać cały plan inwestycji. Co ciekawe, musi być on przygotowany w czterech egzemplarzach, w tym w twardej oprawie. Projektu budowlany musi przedstawiać plan inwestycji w trzech częściach.

Pierwszym z nich jest projekt zagospodarowania działki. Jest to kluczowe, ponieważ oprócz samego domu zagospodarowujemy także pewną część terenu. Drugą częścią jest natomiast projekt architektoniczno-budowlany. To właśnie w tej części znajdują się szkice oraz plany naszego domu. Natomiast ostatnią częścią jest projekt techniczny. Jego posiadanie nie jest konieczne, ponieważ obecnie organy nie sprawdzają treści projektu, a jedynie uprawnienia projektanta, który podpisał się pod tą częścią.

Projekt zagospodarowania działki

W przypadku projektu zagospodarowania działki musimy dostosować się do miejscowego planu zagospodarowania terenu. To właśnie on decyduje o tym czy istnieje możliwość budowy, jak dom będzie wyglądał oraz, w którym miejscu będzie stał. Czasami może zdarzyć się tak, że dany teren nie posiada miejscowego planu zagospodarowania. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie decyzji o zabudowie oraz zagospodarowania terenu.

Projekt architektoniczno-budowlany

Projekt architektoniczno-budowlany składa się z rysunków oraz opisów. Znajdziemy tutaj między innymi rzuty i przekroje projektu budowlanego. Konieczne będzie także naniesienie elewacji projektu. Musi on również zawierać informacje o różnych instalacjach, które będą stosowane podczas budowy domu. Mowa tutaj chociażby o instalacji gazowej, o której więcej dowiesz się w tym filie:

Projekt architektoniczno-budowlany zawiera także plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na placu budowy. Po więcej zajrzyj na https://vosa.pl/oferta.html

Projekt techniczny

Projekt techniczny natomiast musi zawierać rozwiązania konstrukcyjne. Ważne jest tutaj także umieszczenie wyników obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Projektanci zawierają w projekcie również opracowania techniczne (łącznie z instalacyjnymi). Tak jak wspominaliśmy powyżej, projekt ten nie jest konieczny, ważny jest natomiast podpis osoby, która go sporządza (musi mieć odpowiednie uprawnienia).

1 Comment

  1. Projektowanie domu to skomplikowana sprawa. Warto to zadanie zostawić specjalistom.

    Odpowiedz

Leave a Reply