Budowa pierwszego domu

Budowa pierwszego domu

Budowa domu nie musi wcale kosztować fortuny. Obecnie jest tak wiele ciekawych, ekonomicznych rozwiązań, które przyczyniają się do tego, że wymarzone miejsce powstanie w zaledwie kilka miesięcy, a całość inwestycji nie przekroczy 300 tysięcy złotych. Jak to zrobić w praktyce? Na co trzeba zwrócić koniecznie uwagę?

Tanie domy

Budowa taniego domu nie musi wcale oznaczać rezygnacji z wielu rzeczy. Wręcz przeciwnie. Odpowiednie podejście, dobre rozeznanie oraz wiedza i doświadczenie sprawiają, że można szybko i sprawnie skończyć taką inwestycję i to niekoniecznie zadłużając się na nią. Warto zacząć od samego początku. W tym momencie niezwykle ważny jest projekt domu. Im prostszy, o łatwiejszej konstrukcji i nieskomplikowanej bryle – tym tańszy w budowie i bardziej oszczędny w jego użytkowaniu. Wiele osób rezygnuje z konkretnych pomieszczeń. Nie zawsze trzeba bowiem tworzyć w domu kotłownię, piwnicę czy inne pomieszczenia gospodarcze. Rezygnacja z nich to już mniejszy wydatek. Można także na etapie budowy domy zrezygnować z garażu oraz z poddasza – co również obniży koszty.

Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu również wpływa na ekonomię budowli. Trzeba wziąć pod uwagę jakie media są dołączone do konkretnego budynku. Obecnie, najpopularniejsze jest ogrzewanie gazowe, choć nie zawsze należy ono do najtańszych. Wielu klientów stawia także na fotowoltaikę, która wytwarza energię z promieni słonecznych. Dzięki temu dom jakby sam zaopatruje się w prąd oraz ogrzewanie – bez dodatkowych kosztów. Jest to droga inwestycja na początek, jednak osoby, które się na nią zdecydowały zgodnie twierdzą, iż jest to opłacalne i szybko się zwraca w przyszłość.

Gdzie można jeszcze zaoszczędzić?

Na etapie budowy również można sporo zaoszczędzić. Wybierając tanie materiały z hurtowni czy z mniejszych sklepów budowlanych – czasami można ograniczyć koszty nawet o kilkaset złotych. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup konkretnych towarów w sklepach internetowych. To wygodne, gdyż bez wychodzenia z domu można porównać ceny w różnych miejscach i wybrać to co, najbardziej pasuje inwestorowi a przy tym jest najtańsze. Osoby, które chcą jednorazowo zrobić duże zakupy – mogą to także zrobić w dużych, popularnych marketach budowlanych, w których to ceny są całkiem przystępne. Takie miejsca oferują bony oraz karty zniżkowe, dzięki którym można również sporo zaoszczędzić na następnych zakupach.

Jak widać z powyższego, osoby, które chcą zaoszczędzić sporo gotówki na budowie pierwszego domu – mogą to zrobić. Trzeba jednak zrobić dobre rozeznanie w wielu miejscach, posprawdzać to, co jest obecnie hitem wśród materiałów oraz zapoznać się z cenami w różnych miejscach. Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie porady o fachowców (u osób, które pracują na naszej budowie) lub u sprzedawców w sklepach, którzy również posiadają sporo wiedzy dotyczącej towaru, który oferują klientom. Biorąc po uwagę te wszystkie możliwości, kosztorys budowy może zmniejszyć się nawet o kilka tysięcy złotych, co można wydać np. na urządzenie takiego domu.

1 Comment

  1. Budowa domu to absolutnie nie są przelewki. Trzeba się do tego porządnie przygotować.

    Odpowiedz

Leave a Reply