Jakiej wiedzy wymaga skuteczne zarządzanie finansami osobistymi?

Jakiej wiedzy wymaga skuteczne zarządzanie finansami osobistymi?

Najskuteczniejsze jest podejście holistyczne, które traktuje finanse osobiste jako całość. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać. Najlepiej oczywiście rozpocząć swoją edukację od lektury książek, których zakres tematycznych ściśle wiąże się z bogaceniem się i zapewnianiem sobie wolności finansowej. Z czasem warto nabywać bardziej szczegółową wiedzę. Z jakich dziedzin?

Inwestowanie

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że giełda nie jest maszynką do pomnażania pieniędzy. Można zarówno zarobić, jak i stracić. Taka świadomość, a także pokora w stosunku do rynku mogą uchronić przed bolesnym rozczarowaniem i przed katastrofą finansową. Zawsze należy solidnie rozważać każdą ryzykowną inwestycję, a taką jest bez wątpienia zakup akcji, szczególnie pod względem fundamentalnym.

Dobrze nauczyć się więc, jak przeprowadzać analizę fundamentów poszczególnych spółek, czy całych sektorów branżowych. Na co przede wszystkim zwracać uwagę, aby poprawnie ocenić ogólną sytuację. Na początku może się to wydawać dość skomplikowane. Bilanse, zestawienia, współczynniki. Prawdziwa czarna magia, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z ekonomią. Warto jednak się przemóc i przyswoić sobie przynajmniej podstawy, żeby nie narażać swoich oszczędności na zbytnie ryzyko. Wraz z zagłębianiem się w temat, analiza fundamentalna staje się coraz prostsza.

Sprzedaż

To kolejna ważna umiejętność, która może wyraźnie wpłynąć na stan finansów osobistych. Chodzi nie tylko o zgłębianie tajników stricte warsztatowych, takich jak techniki sprzedaży. Liczą się umiejętności interpersonalne, autoprezentacyjne. Dzięki nim można znaleźć lepszą pracę, wywalczyć podwyżkę, a jeśli rzeczywiście pracuje się w handlu wypracować sobie znacznie wyższe prowizje.

We współczesnym świecie najlepsi sprzedawcy zarabiają najwięcej. Umiejętności sprzedażowe przydają się na każdym kroku. Wszędzie, gdzie ma się kontakt z drugim człowiekiem i gdzie trzeba coś załatwić. Nawet w urzędach. Wywieranie wpływu na ludzi leży bowiem u podstaw sztuki sprzedaży. Warto więc regularnie i dokładnie studiować literaturę dotyczącą tej dziedziny.

Biznes i zarządzanie

Założenie własnej firmy to krok odważny, który w razie powodzenia może zapewnić wolność finansową, czyli przeniesienie finansów osobistych na nowy pułap. Wypada więc zainteresować się tą tematyką. Tym bardziej, że umiejętności biznesowe przydają się też tym, którzy nie prowadzą własnej działalności. Szczególnie w pracy zdalnej lub zawodach, które dają dużą swobodę w samodzielnym organizowaniu planu działania.

Zarządzanie to nie tylko wydawanie poleceń. Ważne jest budowanie autorytetu, docieranie do ludzi, tak by byli wydajniejsi i lepiej zmotywowani. Bardziej zaangażowani w proces produkcyjny. Nawet, jeśli nie posiada się własnej firmy ani nie jest się menadżerem, warto orientować się w tym temacie. Dzięki temu można lepiej dogadywać się zarówno z przełożonym, jak i ze współpracownikami. Praca w zgranym, a przy tym wydajnym zespole, gdzie każdy dokładnie zna zakres swoich obowiązków, to czysta przyjemność.

Leave a Reply