Budowa bez stresu

Budowa bez stresu

Każda budowa to wymagające przedsięwzięcie, które wiąże się ze stresem, problemami, masą problemów oraz nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego też trzeba podejść do tego na spokojnie i wiedzieć co krok po kroku należy załatwić, by wszystko było wykonane zgodnie z planem. Od czego zacząć? Podpowiedź poniżej.

Zakup działki

Warto na kilka miesięcy wcześniej rozejrzeć się nad ofertami, by znaleźć odpowiedni teren pod budowę wymarzonego domu. Klienci czeto zwracają uwagę na to, czy działka nie leży na terenie podmokłym, jaka jest okolica, czy nie przewidziano w pobliżu budowy fabryki oraz jaki jest dostęp do miasta lub do pracy. W terenie podmokłym trzeba w pierwszej kolejności wykonać drenaż działki, tak by można było w ogóle rozpocząć na niej jakiekolwiek prace. Do tego najczęściej zatrudniani są odpowiedni fachowcy, którzy doskonale wiedzą jak powinien on przebiegać.

Projekt domu

Jeśli już wybraliśmy wymarzone miejsce na dom, teraz trzeba rozejrzeć się za odpowiednim projektem domu. Można go kupić w każdym biurze projektowym (zarówno stacjonarnie, jak i przez internet). Jeśli pozwolą na to fundusze, można zaprojektować dom, tak jak sobie wymarzyliśmy. Wówczas projektant od podstaw tworzy dom zgodnie z życzeniami i preferencjami klientami.

Kierownik budowy

Warto jak najszybciej poszukać kierownika budowy, który przeprowadzi nas przez meandry budowy domu. To dzięki niemu klient dowie się, jakie niezbędne dokumenty i w jakim czasie trzeba złożyć do odpowiednich urzędów. Ponadto, podpowie on jak powinna przebiegać krok po kroku budowa, a na samym końcu dopilnują aby budynek został odebrany i poprawnie zgłoszony do użytku. Koszt wynajęcia takiego kierownika budowy to wydatek kilku tysięcy złotych, jednak kompleksowo zajmuje się on wszystkim i dopilnowuje budowy na każdym jej etapie, co zasygnalizuje własnoręcznym podpisem w dzienniku budowy.

Geodeta

Niezwykle ważną osobą w budowie domu jest geodeta. To ona bowiem wyznacza obrys domu na naszej działce oraz tworzy niezbędne mapki do urzędów. Dokonuje on również inwentaryzacji powykonawczej geodezyjnej, sprawdza on czy budynek został dobrze wybudowany oraz pilnuje wszelkich formalności. Koszt wynajęcia geodety to wydatek od około 1000 zł do 2000 zł.

Ważna rola samego inwestora

Ważne jest, by inwestor uczestniczył we wszystkich pracach oraz był obecny na jej każdym etapie budowy. Dlaczego? Sytuacja na budowie jest bardzo dynamiczna, zmienia się z godziny na godzinę, trzeba podejmować masę ważnych decyzji, do których potrzebny jest właśnie inwestor. To on dowozi materiały niezbędne do pracy, kontroluje pracowników, odpowiada za dokumentację oraz inne aspekty na budowie. Do niego należą też decyzje, gdyż to on wraz ze swoją rodziną będą mieszkać w wybudowanym domu przez następne kilka lat. By po zakończeniu budowy cieszyć się z własnego domu, trzeba nad wszystkim czuwać.

Jak widać z powyższego, na budowie każdy ma swoją ważną rolę Każdy fachowiec powinien być dobrze dobrany do konkretnej inwestycji a sam inwestor musi wszystkiego pilnować.

1 Comment

  1. No nie wiem, czy możliwa jest budowa kompletnie bez stresu 🙂 Dla zwykłego człowieka to jest zadanie naprawdę złożone. Gdy ktoś wcześniej już miał z tym do czynienia, to możliwe, ale w przeciwnym wypadku nie byłbym taki pewien 😀

    Odpowiedz

Leave a Reply